همه چیز در مورد دندان های شیری شیرخوار

تغذیه مادر و انتخاب صحیح مواد غذایی در دوران بارداری، از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و این امر نه تنها بر رشد همه اُرگان‌های جنین مؤثر است بلکه نقش تعیین کننده‌ای به‌ویژه، در سلامت و رشد استخوان‌ها، دندان‌ها، و هم‌چنین سایر اعضای بدن کودک پس از تولد او نیز دارد.

دندان‌های شیری قبل از تولد و در دوران بارداری مادر، زیر لثه‌های کودک به‌خوبی شکل یافته‌اند.

نتایج تحقیقات به عمل آمده در این زمینه، نشان می‌دهد که بین تغذیه و داشتن دندان‌های سالم رابطه‌ای مستقیم وجود دارد. مواد غذایی مناسب در سلامت دندان‌ها به شرح زیر می‌باشد:

همه چیز در مورد دندان های شیری شیرخوار


– کلسیم و فسفر: که منابع اصلی تأمین آن‌ها شیر و پنیر و سایر فرآورده‌های لبنی می‌باشد.

– ویتامین D: روغن کبد ماهی و آفتاب از مهم‌ترین منابع این ویتامین محسوب می‌شوند.

– ویتامین C: در پرتقال، گریپ‌فروت، و سایر مرکبات و هم‌چنین گوجه‌فرنگی خام به فراوانی یافت می‌شود.

– احتمالاً ویتامین A و نیز ویتامین‌های گروه B در این امر بی‌تأثیر نیستند.

دندان‌های دائمی که پس از شش سالگی ظاهر می‌شوند، چند روز پس از تولد نوزاد شروع به شکل‌گیری می‌کنند. البته در این سن که نوزاد تنها از طریق شیر مادر تغذیه می‌شود، به اندازه کافی از کلسیم و فسفر موجود در شیر بهره می‌گیرد. در مورد ویتامین‌های C و D نیز لازم به یادآوری است که با تجویز پزشک، این دو ویتامین را که به صورت قطره در داروخانه‌ها موجود می‌باشد، می‌توان مستقیماً به داخل شیر درون شیشه نوزاد افزود و یا پس از افزودن مقدار کمی آب به او داد.

فلوئور نیز از عوامل مؤثر در استحکام دندان‌ها است که معمولاً در برخی از کشورها به آب آشامیدنی افزوده می‌شود. مادران در دوران بارداری خود می‌توانند از خمیر دندان‌های حاوی فلوئور برای شست‌وشوی دندان‌های خود استفاده نمایند. اما اگر در آب شهری محل زندگی، فلوئور وجود ندارد، پس از مشورت با دندان‌پزشک می‌توان مقدار کمی از آن را بر سطح لثه‌های کودک (پس از یک سالگی)، مالید.

همه-چیز-در-مورد-دندان-های-شیری-شیرخوار-دندانهمه-چیز-در-مورد-دندان-های-شیری-شیرخوار-دندان

ظاهر شدن اولین دندان‌های کودک

هیچ قاعده و قانون مشخصی در این مورد وجود ندارد. در برخی از نوزادان اولین دندان‌ها که دو دندان ثنای پیشین می‌باشند، در سن ۴ ماهگی ظاهر می‌شود و در بعضی دیگر، این امر ممکن است تا یک سالگی به تعویق افتد.

زمان دندان درآوردن هیچ نقشی در تعیین سلامتی و یا استحکام آن‌ها ندارد.

در اغلب کودکان، در سن ۷ ماهگی اولین دندان‌ها شروع به ظاهر شدن می‌کند و در سن ۵/۳ سالگی، دندان‌های شیری او کامل می‌شوند.

در بیشتر اطفال، نیش زدن دندان‌ها با ناراحتی‌هایی نظیر بی‌اشتهایی، ریزش شدید آب دهان، بی‌قراری و حتی بی‌خوابی شبانه همراه است.

از آن‌جایی که کودک احساس خارش شدیدی در محل لثه‌ها می‌کند، اشیاء مختلف را به دهان برده و با شدت بر روی لثه‌های خود می‌کشد.

وظیفه مادر دور کردن اشیاء از دسترس کودک نیست، بلکه ضدعفونی کردن آن‌ها و شست‌وشوی مرتب دست‌های اوست.

حرف زدن نوزاد سالم


به دهان بردن اشیاء تا سن یک سال و نیم امری کاملاً طبیعی و حتی ضروری است. زیرا این تنها راه شناخت و لمس دنیای خارج توسط کودک است. برخی از مادران با این امر طبیعی با حساسیت زیاد و غیر منطقی برخورد می‌کنند و این در حالی است که ممانعت کودک از این لمس‌ها، در کاهش قوه ادراک و هوشی او تأثیر مستقیم دارد.

گروهی از کودکان برای تسکین خارش لثه‌هایشان، گوشه‌ای از ملحفه، روتختی و حتی لباس خود را به دهان برده و بر روی لثه می‌کشند. دلیلی برای بازداشتن آن‌ها از این عمل وجود ندارد. فقط کافی است پارچه مورد نظر را مرتباً شسته و هر چند روز یک بار در آب جوش جوشاند.


/ 0 نظر / 19 بازدید